תלבושות לחינה – למה היא מיוחדת כל כך?

כל מי שאי פעם נכחה בחינה מרוקאית ובכלל בכל חינה אחרת, יכול היה לשים לב בקלות רב, שנהוג ללבוש בחינה בגדים מאוד מיוחדים ומרשימים. מדובר על בגדים צבעוניים, אשר ממבט ראשון אפשר לראות שמדובר בתלבושת מסורתית. 

מדובר כאן בתלבושת מסורתית כפי שהיה נהוג ללבוש בארץ המקור, כלומר, זה לא משהו שהומצא כאן בארץ ישראל, ובטח לא בשבעים השנה האחרונות. מדובר על תלבושות שהמשפחות נהגו ללבוש במרוקו או בארץ המקור, בעת שהם חגגו אירועים מיוחדים, כולל חינה לפני חתונה. 

בין היתר, מדובר על תלבושות שכוללות גלימות ארוכות, מעוטרות זהב וקישוטים אחרים. צריך לומר, בעבר היה נהוג ללבוש את התלבושות האלה יותר, כיום, נהוג ללבוש אותם רק בחינות וכן במימונה (לפחות המארחים נוהגים ללבוש אותן). חשוב להדגיש עוד, למרות שחלפו שנים רבות מאז יהודי מרוקו עלו ארצה, הרי שהמשפחות כמובן שמרו על התלבושות המסורתיות ויתרה מזו, אפשר למצוא בארץ לא מעט חנויות בגדים מסורתיות, אשר מציעות גלימות ובגדים מרוקאיים אחרים. כך אם יש צורך, תמיד אפשר לקנות אותם. 

לא רק בחינה מרוקאית

כמובן שלא רק המרוקאים נוהגים לעשות חינה, גם בני עדות אחרות, למשל גם בני העדה התימנית. שם למשל, היה נהוג שבכל אזור ילבשו משהו אחר ולכן ייתכן מאוד שאם נהיה נוכחים בחינה תימנית אחת, נראה לבוש מסוים, בעוד שבחינה אחרת, נהיה עדים ללבוש אחר. 

מן הסתם, תלבושות לחינה מרוקאית ובכלל, הן חלק בלתי נפרד מהטקס בכל הקשר המסורתי. אי אפשר לתאר חינה בבגדים רגילים, סטנדרטיים. מאחר ומדובר בטקס מסורתי, לא במובן הדתי בהכרח, אז אנחנו יכולים להבין מדובר יש חשיבות לתלבושות ולכך שהדור הצעיר, כמו הדור המבוגר, ישתמש בהן. 

אודות המחבר

nobhillsoft@gmail.com'
השארת תגובה